O tom, co nám řekne Trump, Babiš či Zeman, rozhodnou tvůrci „deep fake“
Falešné zprávy dostávají postupně nový a dokonalejší rozměr. Od smyšlených informací a konspiračních teorií, přes upravené fotografie až po videa, kde významný politik věrohodně pronáší to, co ve skutečnosti nikdy neřekl. Po fake news přjde fáze „hlubokých lží” – deep fake.
Je jen otázkou času, kdy se upravená či zcela zfalšovaná videa českých politiků či jiných veřejně známých osob začnou šířit sociálními sítěmi a konspiračními weby i v České republice.
Na to, jak je díky novým technologiím stále snadnější manipulovat obsahem, upozornil letos v dubnu mezi prvními americký komik Jordan Peele.
Ten díky počítačovému programu doslova vložil svá ústa do tváře Baracka Obamy a „donutil“ jej tak věrohodně říkat to, co nikdy neřekl. Například se velmi nevybíravě vyjádřit o Donaldu Trumpovi.
Sám Jordan Peele na konci videa konstatuje, že žijeme v komplikovaných časech a obranou je čerpat informace z věrohodných zpravodajských zdrojů.
Téma poté převzala americká média a tak se i širší veřejnost mohla přesvědčit o tom, jak těžké je a bude odlišit realitu a záměrně upravené či speciálně vytvořená videa.
Rychle a zběsile
HlídacíPes.org o nové éře falešných informací mluvil s Thomasem Hansonem, někdejším americkým diplomatem, který nyní působí na Alworthově institutu mezinárodních vztahů Univerzity Minnesota – Duluth a tématu falešných zpráv se věnuje. Působil na diplomatických postech v někdejším Východním Německu, bývalém SSSR, v Norsku či Francii.
Fenomén deep fake se podle něj objevuje v posledních několika letech, ale výrazně zesílil v posledních zhruba 18 měsících. „Souvisí to obecně s rozmachem fake news, v americkém prostředí pak s tím, jak se potvrzuje ruský vliv na prezidentské volby v roce 2016,“ říká Hanson.
Oblast deep fake postupuje kupředu velmi rychle. Jak v oblasti vývoje, tak detekování těchto falešných výtvorů. „Ale obávám se, že jsme v situaci, kdy detekce nestíhá držet krok s rychlostí, jakou nástroje na vytváření deep fake vznikají,“ podotýká Hanson.
Svůj program boje proti těmto falešných informacím, které mají potenciál výrazně ovlivňovat nálady veřejnosti a vyvolávat neklid i zmatek a strach, už mají i některé vlády. V USA se tématem zabývá Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA – Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty, která je zodpovědná za vývoj nových obranných technologií.
Na druhé straně existuje systém umělé inteligence GAN (Generative adversarial networks) umí generovat realisticky vypadající falešné fotografie, počítačové lidské tváře, které jsou k nerozeznání od reálných lidí. Tím pádem je může zobrazovat v jakýchkoli situacích a souvislostech.
„Nově lze takto vytvářet i realistická videa. Je extrémně těžké rozeznat, že jde o fake,“ zdůrazňuje Hanson.
„Je to skutečně velké téma. Obzvláště nebezpečné jsou tyto deep fake informace v době krizí a hrozeb, kdy dokážou ovlivnit veřejnou debatu a zcela překroutit realitu,“ dodává.
Zprávy z králičí nory
Důsledky mohou být dalekosáhlé. „Už nyní vidíme, jak se různým konspiračním teoriím a falešným zprávám daří ničit důvěru lidí v tradiční média. S deep fake to může být ještě mnohem horší. Ty dostávají fake news na úplně novou úroveň. Není to žádná hra, ani věc médií, internetu a sociálních sítí, je to už věc národní bezpečnosti,“ říká Hanson, podle nějž jde i o důvěru lidí v politiku jako takovou.
Řešením může být mezinárodní spolupráce, podobně jako už nyní vlády spolupracují v případě kybernetických útoků a kybernetické bezpečnosti.
„Vystopovat původ deep fake bude těžké, je to jako králičí nora, která je stále hlubší a hlubší a plná zatáček. Odhaduji, že to v následujících letech bude velké téma,“ říká Hanson.
Značný problém ovšem představuje fakt, že falešná či k obrazu svému upravená videa mohou vycházet přímo z vládních zdrojů. A nejde jen o Rusko, které si metody hybridní války dokonale osvojilo.
Počátkem listopadu kupříkladu tisková mluvčí Bílého domu Sarah Sendersová sdílela na sociálních sítích video, kde se reportér CNN Jim Acosta na tiskové konferenci Donalda Trumpa brání tomu, aby mu zaměstnankyně Bílého domu odebrala mikrofon.
Video vypadalo autenticky, ve skutečnosti však bylo upraveno – zrychleno tak, že reakce novináře působila mnohem agresivnější, než jak to bylo ve skutečnosti. Video působí tak, že se novinář proti dámě prudce ohnal. Reálný záznam ukazuje to, jak Acosta pokusu o odnětí mikrofonu uhýbá. Ve videu vydaném mluvčí Sandersovou chybí i slovní reakce: „Omlouvám se, madam.“
Nikoli náhodou video jako první sdílel známý americký zastánce a šiřitel konspiračních teorií Paul Joseph Watson z krajně pravicového webu Infowars.
Video se začalo virálně šířit, během dvou dní získalo sedm milionů zhlédnutí.
Na videu agentury Associated Press způsob, jak bylo video upraveno, rozebírá nezávislý odborník na zpracování videa Abba Shapiro:
Například podle Jonathana Albrighta, ředitele výzkumu Tow Center for Digital Journalism Kolumbijské univerzity platí, že podobně upravená videa představují ještě větší riziko dalšího šíření dezinformací než videa kompletně zfalšovaná.
„Když je součástí upraveného či smyšleného obsahu i zrnko pravdy, roste pravděpodobnost, že lidé budou takové zprávě mnohém spíše věřit. I když je pravda natahována na skřipec, obsah působí reálně,“ citoval Albrighta americký deník Star Tribune.
Na vládní úrovni
Podle bývalého amerického diplomata Thomase Hansona jde „o skutečný jed, který budou šířit jak jednotlivci, tak některé vlády“.
Metodu, jak se fake news a o to více „deep fake“ bránit, naznačil již výše Jordan Peele – sledovat zdroje, z nichž informace vychází, ověřovat, být obezřetný. Problém je však v tom, že nachytat se mohou i jinak důvěryhodná média.
Opatrnost, skepse a nedůvěra k tomu, co čteme a vidíme v sobě ale skrývá další nebezpečí.
„Když se dostanete do situace, že budete pochybovat o všem, co vidíte a slyšíte, důvěra se úplně rozplyne. A my potřebujeme zachovat důvěru v média, v demokracii, v pravdu,“ říká Hanson.
Podle něj je nezvratné, že přichází nová fáze fake news spojená s technologickým vývojem. „Bude třeba to řešit nikoli individuálně, ale globálně, podobně jako se dnes již bojuje proti kybernetickým hrozbám,“ opakuje Hanson.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
Včera se mi líbilo, že finský premiér na dotaz, proč jsou Finové tak imunní proti fake news, odpověděl, protože jsou vzdělaní (už nevím, kdo to v naší televizi pronesl)!
U nás jsou lidi schopni věřit sebevětší pitomosti ….. protože jsou blbí! Slušně to naspat nejde, třeba výraz, že jsou hloupí, by to nevystihl přesně!
No – první otázka je, zda takoví Finové opravdu jsou Představte si že by za Čechy odpovídal Babiš, za Francouze Macron, za Němce Merkelová – asi by se v té odpovědi mnozí nepoznali.
Ale pokud ano, viděl bych příčinu v tom co pan Zeman označil před pár lety pojmem finlandizace. Za což mu samozřejmě hned pražská kavárna vynadala. Jenže měl pravdu.
Ta desetiletí po 2.světové válce kdy Finsko žilo na hraně mezi Západem a Východem a nesmělo sklouznout ani na jednu ani na druhou stranu, je asi dost poučilo že fake news používat a věřit jim nesmí. Ani ty ruské – ale ani ty protiruské – aby pak nadávali Rusákům do .., protože i to by se jim pak v jejich postaveni hrubě nevyplatilo.
Nemáte pravdu, blbost se neomezuje na Česko. V Americe a všude jinde je to úplně to samé. Podle mne fejkové zprávy jsou z velké části produktem emocí sounáležitosti s politikou toho kterého místa a té které strany. O nějakou blbou pravdu vůbec nejde a nikdy nešlo, protože se jedná o kšeft s tím, co lidé chtějí slyšet a čemu věří.
Asi v roce 2006 jsem na toto téma napsal semestrovou práci a přišel jsem na to, že fejkové zprávy jsou zde od nepaměti, vlastně od počátku novin z doby Pražské defenestrace.
Např. Americko-španělská válka na začátku 20. století začala fejkovou zprávou, dále v roce 1933 fejkové reportáže v New York Times o úspěších kolektivizace na Ukrajině a zatajování hladomoru reportérem Michaelem Durantym, který za své lži dostal Pulitzerovu cenu a jejíž odebrání bylo komisí ceny odmítnuto.
V dalších fejkách bylo Československo označováno jako překážka mírového uspořádání s nacistickým Německem v roce 1938, dále přes fejky o válce ve Vietnamu až po přímo monstrózní fejk, že se nenašly ZHN v Iráku, kterých tam bylo mnoho tun či po ten dnešní fejk fejků, že Donald Trump byl zvolen pomocí ruského vlivu.
Ty dnešní fejky na rozdíl od těch stejně monstrózních fejků minulosti jsou pouze intenzivnější díky sociálním sítím a Internetu, protože jsou snadno dostupné v reálném čase prakticky kýmkovliv. Takže se vůbec nejedná o nějaký nový fenomén, jak se nám i zde na Hlídacím psu snaží namluvit.
Jsou to holt pořád jenom novináři, kterým jde o kšeft s emocemi a s vírou jejich čtenářů, kde nějaká blbá pravda vůbec nehraje žádnou roli a nikdy nehrála a v budoucnosti se to těžko nějak zlepší. Spíše naopak a jedině v tom bude mít článek zřejmě pravdu…
Trochu bych to rozložil. Pokud hovoříme o fake news, tak se tím myslí účelově falešné, nepravdivé, zprávy o jedné konkrétní události.
Zatímco pokud hovoříme o společném mediálním tlaku na vyvolání určitého názoru (dojmu) – třeba tedy směřující k politické likvidaci ČSR v 30.letech tak to patří pod prastarý termín propaganda .
Navíc – dnešní fake news jsou pevně spojené se se sociálními sítěmi na internetu. Historicky před nimi by v této podobě ani existovat a šířit se nemohly..Ona každá doba má svoje vlastní zdroje mediálního šíření informací. Třeba – teprve ve 30.letech se začal masově používat rozhlas. Velice poeticky to tehdy vyjádřil pan Nezval
“ je to hydra jež má statisíce hlav, očekáváš s hrůzou přehled denních zpráv..
Opět naprostá pravda. Tleskám.
No jistě, že. A jak si snad každý musel všimnout, podobně bylo upraveno i ono známé video ukazující takzvaně opilého Zemana u korunovačních klenotů, podobně třeba i naaranžováno video, prezentujcí maďarskou reportérku Lászlóovou, jak kope do uprchlíků. Dílem se na tom podepisují nejmodernější animační metody, dílem klasický střih a rovně vhodně doplněný komentář. Ono jde tímhle způsobem hodně a jen malé děti se pak u filmových pohádek diví „jak se podařilo kouzlem vysvobodit krásnou princeznu z postavy ohyzdné babice „.. (Kterýžto div jevištní techniky, jak známo u nás provozoval už Jára Cimrman :)))))
Tudíž pak čtenáři skutečně nezbývá, než aby důvěřoval pouze pro něj vybraným důvěryhodným zdrojům (Fide, sed cui fidas, vide), ale pokud možno si řadu konkrétních údajů ověřoval sám (pokud se dají pohledat originální projevy či záběry těch událostí bez jakýchkoliv úprav.)
Což má pak ovšem často ten nepříjemý dopad, že pak dochází k naprosto jiným závěrům a pohledům na danou situaci, než je dnešní západní ideologií požadováno. Takže, co s tím?
Pane Petře, prohlásit přímý přenos Zemana u klenotů s tolika lidmi jako zmanipulovaný, to už chce tedy hodně odvahy. Nevšiml jsem, že by to někdo zpochybňoval, pouze se to snažili hodit na „virózu“.
Mohu se prosím zeptat jaké zdroje informací berete pro sebe jako důvěryhodné a podle kterých se orientujete? Předpokládám, že osobně všechny informace nestíháte ověřovat.
Děkuji
No vidite, o to přece jde. Já vůbec nemám na mysli onen přímý přenos. Kdo chce ať si ho najde někde v archivu a hodnotí.
Já myslím to video, které teď běhá po internetu. A když se na to video podíváte, tak to skutečně zmanipulované je .
Některé pasáže značně zpomalené, některé zduplikované, právě aby vše maximalizovalo dojem opilosti. O tohle jde a dle tohoto videa doposavad lidé (i po světě) Zemana soudí.
Btw – a aby bylo jasné, navíc vůbec teď neřeším otázku – a tedy ani nepopírám, zda byl v té době Zeman opilý, čili nic…Na tom se můžeme klidně i shodnout :)))
Povrzujete přesně to, co jsem napsal ….
Zrovna Vam lzi nevadi, protoze ty nejvetsi lhare volite.
Neverim, ze dnesni propaganda je lepsi nez kterou vyrabelo nacisticke Nemecko, dulezite je si uvedomit ruznorodost americkych obcanu, trista triceti milionove populace, procentualni mensiny a vyvoj spolecnosti v ruznych statech unie. Lide v Coloradu jednaji jinak nez lide ve Wyomingu nebo Nebrasce, lide na Floride jsou diametralne rozlisni od lidi v Alabame. Deni na Hawaii nebo Aljasce se neda prirovnat k „lower 48“. Divat se na US of A ocima Ceske republiky je znacne zjednodusene. Priklad v techto dnech muze byt znacny populacni rust „Latinos“ pred 40 lety jeste pouhych 2% populace, dnes 25% populace, a opet je nutno se divat do kazdeho statu unie a uvedomovat si rozdilnosti, Texas ku prikladu ma 60% populace s Hispanic koreny. Je take nutno si uvedomit ruzne vrstvy, klany, kteri tvori dnesni „Latinos“ to je ovsem pro ceskou hlavu moc slozite, ceska hlava maximalne pochopi cikany z Janova ale treba cikani z Kosir to uz bude namahave.
Vzdy je dobre se divat na vysledek, ku prikladu duvod kdo dal dohromady caravany z Hondurasu, El Salvadoru, a zbytku stredni Ameriky, kdo je dal dohromady a proc, kdo je po ceste na sever zivil, transportoval, staral se o jejich odpad, hygienu, proc americka media o nich neinformuje, proc se ve zpravach (v USA) mluvi o vsem jinem, ale nic o karavanech? Proc neslavnejsi foto „karavanu“ je matka se dvema deckama utikajici pred slznym plynem, vsiml si nekdo, ze holcicky asi 3 a 4 lete maji na sobe papirove pleny, zamyslel se nad tim nekdo? Kde je chuda matka bere proc tak stare holcicky nosi pleny, proc vubec ta matka si dovoli tahat sve deti do nehorazneho zmatku? Vsiml se nekdo, ze v USA se opet nemluvi jako druha rec Spanelsky, ze cedule se Spanelstinou se sundavaji? Ze dnes uz nemackame jednicku na svem telefonu abychom mohli mluvit Anglicky? Kdo pripravil najezdy Africanu na Evropu? Kdo pripravil najezdy stredo Americanu na USA ? Proc nikomu tak moc nevadi Putin na Ukrajine ? Vi nekdo proc se tolik Rusu stehuje do CR, USA, Israele, proc se vubec stehuji ? Proc se mnoho populace zbytku sveta stehuje do Evropy a USA? Zajima vubec nekoho opravdicke deni ve svete, nebo jsou to jen plane plky neinformovanych novinaru? Kdyby zednici staveli baraky jako novinari pisi clanky o svete, verim, ze by 90% z nich nestalo ani jeden mesic, vse by popadalo. V novinarine je to asi jako ve zbytku spolecnosti, 71.9% blbu, dulezite je rozeznat novinare s mozkem coz je tezke a dle toho travit svuj cas ctenim informaci. Nejvice prodavany casopis / noviny v US je National Enquirer….zajiste si dovedeme domyslet duvod… entertainment…starosti svych ma kazdy dost. Mimo jine jsem zvedav, jestli toto me plkani bude zverejneno, je zajimave, ze tyto „noviny chteji prispevky penezni, ale o prispevky z jineho sveta treba i jiny uhel pohledu neni zajem 🙂 Uzasne 🙂 Hlavni bude, co si myslime „my v Cechach, nebo kdyz prispevek at ten clovek ma nejmene pet titulu a deset diplomu z cehokoli, protoze jen ten ma dostatecne IQ napsat jaky koli blabol tomu s tim titulem musime verit vzdyt on ma vse urcite overene. Skoda, ze jen hrska lidi ma svuj osobni nazor, mnozi z lenosti nebo neznalosti pouze papouskuji 🙁
Takže Trump se jako správný angloamerický nacionalista obrátil v USA i proti španělštině…??? Tak on je fakt, že ti Hispánci toho mají v té Americe dost- kdyby se začalo u Mexika, tak pak hodně hluboko na jih, až po Chile a Argentinu… Tak co by ještě chtěli, že…??? Ale asi víte, když zmiňujete ten Texas, že tam (a nejen tam) byli historicky dřív než anglicky mluvící Američané…
Když píšete jednak o těch Latinoameričanech, jak táhnou na USA, a jednak Afričanech, jak táhnou na Evropu, tak je známo, že nějaký nejobecnější podobný základ tam lze hledat – takové ty sociální a ekonomické důvody (řekněme, více chudoby nebo takové zaostalosti a zároveň více porodnosti na tom, řekněme, Jihu)… Kdo tedy „zpunktoval“ konkrétně ty Středoameričany v těch karavanách, a proč, nevím…
Ale když tak přemýšlím, kdybychom tady hledali třeba nějakou snahu o historický revizionismus, s ohledem na ty Mexičany a Texas (ale třeba i Kalifornii, Nové Mexiko, Arizonu, a navíc přece i Florida byla španělská, než ji zabraly USA)… Je tady jeden obrovský paradox… Kdyby se totiž muslimové chtěli dožadovat něčeho, co jim kdysi v Evropě patřilo, tak v první řadě by muselo jít o země, které zrovna k té Latinské Americe mají kulturně a jinak blízko – tedy Španělsko a Portugalsko…
Samozřejmě, je to časově poněkud posunuto – Španělé, sotva zlikvidovali poslední muslimský stát na svém území (v roce 1492), tak jim Kolumbus objevil Ameriku, a tím se začala vytvářet to, čemu dnes říkáme Latinská Amerika (tenhle termín se prosadil až v 19.století pod vlivem Francie Napoleona III.)… Jistě, na tom severu, v dnešních USA (Virginie, Massachusetts atd.) to šlo až o něco později hlavně přes Angličany poněkud jinak… Ale to je jen takové zamyšlení nad historickým pozadím toho, o čem (tedy mimo jiné) píšete…
Mimochodem, ono už to spousta lidí po světě začíná chápat a psát o tom. Když pominu naše zdroje (a že to nejsou ruští trolové), tak vřele doporučuji na BBC článek pod názvem Blackfishing: The women accused of pretending to be black
https://www.bbc.com/news/newsbeat-46427180
Teď je otazka co s tím, protože bohužel (když pominu západní pseudolevicové politiky), tak tohle je skutečně hluboké rozdělení generací, mladí na Západě ideologicky věří že tomu tak má byť.
Ahoj Barone, long time no see!
Máš pravdu v lecčemž, ale vidíš to moc složitě. Proč neziskovky krmějí karavany chudáků z Hondurasu? Jednoduché, protože se na tom dá vydělat.
Už jsem v mém minulém příspěvku napsal, že se jedná o kšeft s vírou a emocemi veřejnosti. Blbá pravda nemá žádnou roli.
V Evropě mají své problémy a složitost Americké politiky je nazajímá, takže novináři dělají reportáže o jednoduchých spiknutí Rusů proti populární a moudré a zkušené političce Clintonce než aby dělali reportáže o složité a zamotané pravdě, kterou by prostě neprodali.
Je fakt, že Rusové jsou mor zeměkoule a tomu Evropani rozumí. Trumpa zvolil tento ruský mor a to je hrozné! A právě tohle se prodá a tohle lidi budou sledovat.
Nějaká karavana? O co tam jde kromě chudácích dětí a matek prchajících ze spárů krvelačných diktátorů?
A nějaký galimatijáš s Uranium One, zavražděným velvyslancem, emailovým serverem, to je složité, zamotané, čert aby se v tom vyznal, takže to se neprodá a tak se o tom nemluví. Proč taky? Nikdo kvůli takovým pitomostem nebude plýtvat časem a penězi, že ano…
Problém je, že ruský vliv na americké volby v roce 2016 je právě jeden z těch fejků…
Máte pravdu, ruský vliv na volby prezidenta USA je, kromě toho, že je to fejk, ještě totální logický nesmysl a navíc skutečně blbý mesmysl.
Jaký by z toho měli, ti Rusi, reálný prospěch? Přeženu to – může prezident USA zařídit třeba, že USA odprodají Rusům zpět Aljašku (za „mírný“ peníz, za který hji koupili), nebo něco podobného? Nebo může prezident USA zařídit, že od konce války prováděné vtloukání do hlav občanů USA, že Rusové jsou podlí nepřátelé usilující o zničení amerických a euroatlantických hodnot (nikdo je ještě nedefinoval, natož aby bylo známo o co ve skutečnosti jde), náhle přestalo účinkovat a Američané se začnou houfně s Rusy objímat? Tomu neuvěří ani žák pomocné školy,ale nám to novináři a politici předkládají jako jedinou pravdu pravdoucí a snad ani sami nedoufají, že jim někdo uvěří.
Snad si vyšetřovatelé vlivu Ruska na volby v USA Váš komentář přečtou a budou to mít bez práce.
Já si naopak myslím, že podpora Ruska Trumpovi je více než logická.
Jaký prospěch? Tak třeba to, že se USA nebudou montovat do sféry vlivu Ruska a budou se orientovat pouze na sebe, vždyť předsi America First
To ovšem evidentně ti Američani v čele s Trumpem nečiní. Prostřednictvím NATO se snaží postavit si základny přímo na ruské hranici, třeba s Gruzií. A třeba se zrušením smlouvy o raketách krátkého a středního doletu, přišel Trump, aniž kdo předtím o tomto tematu mluvil.; o zrušených schůzkákách snad jste také slyšel?
Jelikož Trump mění své názory a prohlášení často, tak se teprve uvidí co z toho bude.
O zrušené schůzce při G20 jsem slyšel, ale také jsem slyšel o potvrzené schůzce jeho syna s ruskou právničkou a tahaním špíny na protivníky.
Když už kladete takové otázky, tak je pak nutné /skutečně nutné/ vzít do úvahu rozložení pravomocí v amerických ústavních institucích.
Protože pak by se taky dalo tvrdit , že Rusové skutečně a skutečně ovlivnili americké volby – jenže ty nedávné do Kongresu minulý měsíc. A díky ruskému vlivu je taky levicoví Demokrati s přehledem vyhráli :)))))))))
Už stačí,už jsem pochopil, co je to deep fake.